SI / EN

Sistem usposabljanja za proizvajalce kompozitov tudi v Zasavju

Od začetka novembra 2020 projektni partnerji (Business Information and Consulting Centre Sandanski Association, Bolgarija, 3D Grupa Klaster 3D Tehnologija, Hrvaška, Kuressaare Ametikool, Estonija, Sachsische Bildunggeselschaft Furumweltschutz und Chemiberufe Dresden MBH - SBG, Nemčija in Regionalna razvojna agencija Zasavje ter AFormX, letalska tehnologija in finomehanika d.o.o., Slovenija) aktivno sodeluje v konzorciju projekta CompoWIN - More Skilled Hands for Hi-Tech Production. Projekt traja od 1.11.2020-31.10.2022. Sodelovanje poteka pod okriljem Evropske unije, programa Erasmus +, Ključni ukrep 2, Strateška partnerstva na področju poklicnega izobraževanja in uposabljanja.

Rdeča nit projekta so kompozitni materiali ter usposabljanje na področju kompozitne industrije, ki se ponaša z visoko dodano vrednostjo, delo pa se še vedno opravlja ročno. Na ta način izdelujejo letala, čolne, športno opremo, lopatice vetrnih turbin, itd. Čeprav industrija zaposluje ogromno delavcev po celotni Evropi in vsak dan ustvari približno 70 milijonov evrov prihodka, pa še vedno obstajajo dokaj šibke povezave med industrijo in izobraževanjem.

Tako kot v mnogih drugih panogah se podjetja v sektorju kompozitne industrije soočajo s pomanjkanjem usposobljenega osebja in fluktuacijo delovne sile. Za spopadanje s to težavo, številna podjetja zaposlenim zagotavljajo interna usposabljanja te vlagajo znatna sredstva v dvig usposobljenosti vodstvenih in proizvodnih kadrov svojih podjetij.
Projekt CompoWIN, ki združuje podjetja in izvajalce izobraževanj iz petih evropskih držav naslavlja te izzive, s ciljem pomagati ohraniti in povečati konkurenčnost ročnega dela v EU s podporo industriji z usposabljanjem v državah, kjer je proizvodnja kompozitov že dobro razvita (Slovenija, Estonija in Nemčija), in uvajanjem teh rezultatov v državah, kjer ni (Bolgarija in Hrvaška). ) in tako postavlja temelje za bodoče.

Projekt zagotavlja celovit in za uporabo pripravljen sistem usposabljanja za bodoče proizvajalce kompozitov. Projekt CompoWIN je razvil usmerjevalni sistem za delavce, ki vstopajo v industrijo kompozitov, strukturira in spremlja napredek razvoja njihovih veščin ter sledi že obstoječim in  posodobljenim e-tečajem, razvitim v okviru projekta CompoHub (www.compohub.eu). Vizija projektnega konzorcija je CompoHUB nekega dne vključiti kot modul v učne načrte tehničnih šol.

Projektni partnerji so pripravili Priročnik po korakih za organizacijo usposabljanja za kompozitno industrijo skupaj s seznamom virov, potrebnih za izvedbo tečajev, organizacijskih smernic, gradiv za inštruktorje ter testov. Priročnik vključuje in ponuja predhodni kontrolni seznam, ki zagotavlja podroben opis in smernice o osnovnih materialnih pogojih, ki jih mora zadostiti organizacija, preden se loti tečaja usposabljanja. Služi kot primarna referenca za prvotno odločitev ali uporabiti usposabljanje ali ne s strani ustreznega vodje/strokovnjaka za usposabljanje izobraževalne organizacije ali ponudnika poklicnega izobraževanja in usposabljanja. Program usposabljanja je bil pilotno preizkušen med izvedbo Train-the-trainers, organizirano v Sloveniji. Pred CompoWIN in CompoHUB sta bila vstop in napredek v industriji kompozitov težavna in dolgotrajna. Projekt CompoWIN ponuja, omogoča hitrejši, bolje strukturiran vstop in napredek v industriji kompozitov  ter lažje in boljše spremljanje napredka.

Zasavje

Zasavska regija leži v osrčju Slovenije, ob srednjem toku reke Save in je obkrožena s številnimi vrhovi, ki jim kraljuje "zasavski Triglav" – Kum. Sestavljajo jo občine Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi in Litija.